Löpargruppen
Tävlingar
Träningar
Löparnyheter
Arkiverat
Länkar
Bildgalleri
Veckans Bild
Presentation
Aktiva
Tränare
Huddinge AIS
















   Arkiverat 8  
ARKIVERAT MATERIEL FRÅN 2004


RACHID TREA I TUNNELLOPPET

Rachid-Sjöqvist Tunnelloppet.jpg (27079 byte)

Efter att ha varit med och dragit fem kilometer
av de 10,5 som loppet mätte drog Erik Sjöqvist
iväg och gav inte de övriga en chans att hänga med.
Formen från Hässelbyloppet stod sig och han vann
en relativt komfortabel seger.
Det blev desto jämnare om andraplatsen där
Mustafa Mohamed och Rachid Ait-Bensalem från
Huddinge AIS låg och kämpade med "Musse"
aningen före och han var också två sekunder före
Rachid över mållinjen.
Det var mellan dessa tre löpare det gällde.
Efter var det ett stort avstånd ner till Janne Holmèn
(europamästare i marathon) och Mats Granström.
Resultat

Tunnelloppet 005.jpg (15862 byte)

Tunnelloppet 021.jpg (23979 byte)

Premiär i HAIS-färger

Starten

Tunnelloppet 041.jpg (20444 byte)

Tunnelloppet 001.jpg (34973 byte)

Målgång

Prisceremoni


HÄSSELBYLOPPET

Hässelbyloppet 002.jpg (34266 byte)

Henke fortsatte att imponera och
Johanna fick revansch från Lidingöloppet.
Så kan man summera insatserna på söndagens
10 km-lopp i Hässelby.
Henke fortsatte att pressa ner tiden mot
30-minutersgränsen när han gick i mål på 33:37.
En 14:e plats blev belöningen i det starka startfältet
som vanns av Erik Sjöqvist som gick under 30 min.
I damklassen fick Johanna revansch efter andraplatsen
på Lidingöloppet när hon var över en minut före
Hanna Johnson från Enhörna.
Damklassen vanns av veteranen
Marie Söderström-Lundberg från
arrangörsklubben Hässelby.
Resultat


KALVRUSET
Fina framgångar var det i helgens kalvrus
som avgjordes i Flottsbro i helgen.
En klassegrare genom Victor Hedin och tre
silverplatser genom Erik Nygren-Wåhlin,
Viktor Björnberg och John Kingstedt.
Strapatsrika bilder har Tommy Andersson
tagit som visar ett riktigt "blött" lopp.
Precis som det skall vara i Tjur och Kalvrus!
Resultat
Bilder


TULLINGE-TUMBALOPPET

STORLÖPANDE HENKE
OCH DOMINERANDE SYSKON

    

Många suveräna löpningar kunde beskådas
inte minst av HAIS-löpare när
Tullinge-Tumbaloppet avgjordes på söndagen.
Henrik Åkerlund har hittat storformen och persade
med över två minuter från förra året.
Detta räckte till en femteplats när han i år debuterade
i seniorklassens 10 km och han landade på fina 34:10.
Linnéa och Victor Hedin visade ingen pardon när de
pulvriserade allt motstånd i sina klasser.
Resultat
Bilder


JOHANNA TOG BRONS PÅ DM
Johanna Bjermqvist kom in på en tredjeplats i
torsdagens 5000 meterslopp på Stadion efter att ha
legat tvåa efter Susanna Damm nästan hela loppet.
Mot slutet tröt tyvärr krafterna och hon fick se sig
passerad av Ann Björklund som därmed knep
silvret efter Susanna.
Resultat


LINNÉA OCH DANIEL VANN OCH
VICTOR FEMMA I LIDINGÖLOPPET

Linnéa Hedin tog en efterlängtad seger efter
andraplatsen förra året. Hon persade med
20 sekunder och var tre sekunder före tvåan.
Victor Hedin stod för en storartad insats när
Lilla Lidingöloppet avgjordes på söndagen.
Efter en dålig start där han fastnade i trängseln
jobbade han sig upp till femteplatsen.
Luckan fram till tätkvartetten kunde tyvärr
aldrig täppas till. Men ett mycket bra lopp av
Victor som persade med 44 sekunder!
Vår kommande HAIS:are Daniel Jonsson
skulle bara köra igenom loppet efter att ha varit
skadad en tid och gjorde det så bra att han vann
sin klass. Tyvärr i avsaknad av Bilal Cadimi som
slog sig så illa i veckan att han var tvungen att
ligga kvar hemma i sängen för att läka knäet.
I övrigt har det väl aldrig skådats så många
rödgula HAIS:are på Grönsta Gärde.
Många bra prestationer blev det under dagen.

Lidingöloppet 008.jpg (36194 byte)
John, Victor och Joel poserar med konkurrent?

Kopia (2) av Lidingöloppet 008.jpg (36633 byte)
Abou-Bakr i startaction

Resultat


JOHANNA TVÅA I LIDINGÖLOPPET

Johanna Bjermqvist gjorde ett strålande lopp
när hon sprang Lidingöloppets 10 km K22 på lördagen
Hon var endast fem sekunder efter segrarinnan
Hanna Johnson från Enhörna.
Henrik Åkerlund sprang även han 10 km-banan
i klassen P19 och kom där på en fin 14:e plats.
Huvudloppets 30 km vanns överlägset av
Mustafa Mohamed före Jani Matinlauri och
med Claes Nyberg på tredjeplatsen.
På damernas 30 km hade Lena Gavelin inga
som helst problem att vinna.
Hon var hela 12 minuter(!) före tvåan Kajsa Friström.
I morgon går de yngre löparna ut i
Lilla Lidingöloppet där HAIS har ett flertal löpare med.
Resultat


KONKURRENTER BLIR KLUBBKOMPISAR

Det är nu klart att Daniel Jonsson kommer att
bära Huddinge AIS färger på tävlingsdräkten.
Daniel och Bilal Cadimi har under några säsonger
haft många duster på tävlingsarenorna.
Han har tidigare tävlat för Tyresö.
De har mötts på alla distanser från 400 meter
till Lidingöloppet och det har alltid varit
sekundstrider dem emellan.
Vi i Löpargruppen är mycket glada över att
ha fått med Daniel i vår verksamhet.
Detta kommer med all säkerhet att sporra alla
löpare bland de yngre att ha två av Sveriges
fem bästa 94:or att träna och tävla med.
Bland Daniels meriter nämnas följande segrar:
Rösjöloppet, Minimaran, Göteborgsvarvet,
Midnattsloppet, Semesterloppet, Victorialoppet.
Flertalet av dessa både två och tre gånger.
Vi hälsar Daniel lycka till och mycket
välkommen till Huddinge AIS och Löpargruppen!


32 ÅR GAMMALT KLUBBREKORD UTRADERAT
Vid tredje dagens tävlingar på Skol-SM i Gävle
satte Henrik Åkerlund ett kanonpers med 13 sekunder
när han avverkade 3000 meter P18 på tiden 9:04,02.
Ett av de äldsta klubbrekorden slogs därmed med sex
sekunder och var satt av Anders Rydén 1972 på Stadion.
Det räckte till en femteplats endast tre sekunder från pallen.
Resultat


RACHID PÅ VÄG MOT STORFORMEN
Rachid Ait-Bensalem passade på att testa formen
inför Tunnelloppet genom att springa ett 10 km-lopp
som avslutning på hans träningsläger i Marocko.
Tiden 28,46 antyder att han kommer att vara i
kanonform när Tunnelloppet avgörs den 17 oktober.


JOHANNA FICK REVANSCH

Brunna 10000 m 007.jpg (17449 byte)

Johanna Bjermqvist fick revansch på
landslagskompisen Anna Ställberg när
IFK Tumba arrangerade 10000-meterslöpning
på Brunna IP i den svala tisdagskvällen.
Ett mycket stabilt lopp presterades där hon
"vände" på ungefär samma tid som tiden på
5000 meter i Norge. Anna hängde på i 4000 meter
men fick sedan släppa. Peter Zahn hade stuckit
från och var ett halvt varv före men efter en mycket
stark andra halva hämtade Johanna in försprånget
och det blev en upploppsstrid där Peter drog det
längsta strået och var två sekunder före
Johanna som fick tiden 38:38, kraftigt pers och
klubbrekord i det andra 10000-metersloppet i
karriären. Peter gjorde för övrigt debut på denna
mentalt tuffa distans.

Brunna 10000 m 004.jpg (20217 byte)

Resultat


VICTOR REGIONSMÄSTARE
Vid regionsfinalerna för Södermanland
som avgjordes i Ludvika tog Victor Hedin
en övertygande seger när han enkelt vann
1500 meter 8 sekunder före närmaste man.
Han var tio sekunder från sitt pers och behövde
inte maxa för att vinna en säker seger.
Resultat


MEDALJER PÅ UDM+JDM

UDM-JDM 011.jpg (31140 byte)     UDM-JDM 014.jpg (33829 byte)

På de längre löpdistanserna fick vi se två
distriktsmästare samt en silver och en bronsplats.
Henrik Åkerlund "harades" av Camilo Martinez
första delen på 5000 meter P19 och därefter gjorde
"Henke" ett mycket starkt sololopp i blåsten
när han belönades med en guldmedalj.
Camilo fortsatte med "sin" distans 800 meter
där han genomförde sitt andra lopp starkt
i mycket bra konkurrens.
Det räckte tyvärr inte till pallen den här gången.
En som tog hem två medaljer var Annika Hjelm
som vann 1500 meter F19 och blev trea på 800 meter.
På 800 meter hade hon Caroline Rönnlund före
sig på silverplatsen.
P15 representerades av Pontus Werbelow
som gjorde en kämpainsats när han sprang
800 meter. Det räckte till en femteplats
i det starka startfältet.

UDM-JDM 004.jpg (16594 byte)     UDM-JDM 007.jpg (29173 byte)     UDM-JDM 009.jpg (14093 byte)
Resultat


KLUBBMÄSTERSKAPEN 10-13 ÅR
Det sprangs en rad med 600 meterslopp på KM
under lördagen. Här redovisas medaljfördelningen.
P10 vanns av Bilal Cadimi 23 sekunder före tvåan
Fredrik Ekholm som i sin tur var en sekund före
trean Alexis Kousis.
P11 togs hem av Carl Sténson en dryg sekund
före Viktor Björnberg och med Peter Bergman trea.
P12 fick se Anton Nilsson som klubbmästare före
John Kingstedt och Mahtuz Ahther.
P 13 vanns av Jacob Edén före Rasmus Norgren.
Här var det tunnsått med deltagare eftersom
13-åringarna var i Ludvika på distriktsfinalerna.
F10 togs hem av Mikaela Johansson knappt före
My Lindahl-Eriksson och med Johanna Eriksson
på tredjeplatsen.
F11 vanns av mångsidige Lisa Berg före
Victoria Ricknell och Anna Kylili.
F12 vanns stort av Sandra Knezevic före
Elin Nygren-Wåhlin och Emelie Svensson.
F13 slutligen togs hem av Christine Nylander
tio sekunder före Evelina Nicholsson och
ytterligare sju före Charlotte Lanfeldt.
Resultat


LANDSLAGSDEBUT FÖR JOHANNA

Johanna Bjermqvist åker västerut i helgen
för att debutera i landslagssammanhang.
Hon är uttagen till att springa 5000 meter
och eventuellt också 1500 meter vid den
Nordiska Juniorlandskampen upp till 22 år
som går av stapeln i Fredrikstad i Norge.
Vi önskar Johanna lycka till med debuten.
Resultat


! FYRA GULD ! ETT SILVER ! ETT BRONS !
Detta fantastiska facit härrör sig inte från OS
utan från Järnaloppet där ett gäng löpare från
Huddinge AIS Löpargrupp ställde upp på söndagen.
P9 vanns av Erik Nygren-Wåhlin som fick
gå i mål som segrare 2 sekunder före tvåan
i det 22 man stora startfältet.
Viktor Björnberg hade större marginal när
han vann P11 med 25 sekunder tillgodo
och här var det 35 startande!
Peter Bergman följde upp med en fin tredjeplats
och Otto Kingstedt kom in som tolva.
Victor Hedin tog en överlägsen seger i P13 1:07
före närmaste kille och med John Kingstedt
på en fjärdeplats.
Linnéa Hedin tog även hon en överlägsen seger
i F9 21 sekunder före andra tjej.
Anna Kylili avslutade dagens medaljskörd med
att komma tvåa i tjejernas 11-årsklass.
Elin Nygren-Wåhlin femma i F13.
Våra löptränare Anders och Monica Kingstedt
coachade och sprang sedan själva.
Båda med fjärdeplatser som följd,
Monica i tävlingsklass och Anders i motion.
Resultat


HÄRLIGT NADJA!
Nadja Petersen visade var skåpet skall stå när hon
kämpade ner allt motstånd på ett blåsigt Ullevi.
Dubbla Finnkampssegrar på 400 mh och 4x400 m.
På långa häcken fick hon revansch efter den snöpliga
finalförlusten på SM.
Erik Sjöqvist stod annars för helgens "fuling"
när han snodde 10000 meterssegern på mållinjen
från "Musse". En överrumplad Mustafa kunde inte
annat än garva åt Erik´s tilltag emedan Henrik Skoog
avvaktande beskådade kuppen.
Mustafa Mohamed visade vid gårdagens 3000 mh-lopp
att han är riktigt på gång mot de internationella tiderna.
Förhoppningen är nu att han orkar och vågar satsa allt
för att ta det sista steget mot den internationella eliten.
Det skulle vara härligt om han kunde komma upp
och nosa på Anders Gärderuds "antika" svenska rekord.
Resultat


EN DEBUT OCH TVÅ COMEBACKER

Täby Open 010.jpg (17369 byte)

Så kan man sammanfatta dag två i Täby Open.
Camilo Martinez debuterade i friidrottssammanhang
genom att springa 800 meter.
Efter en mycket hård öppning kämpade han sig i mål
på utmärkta 2:16,84. Med lite mer fartkänsla blir det
under 2:10 i nästa lopp.
Vi passar på tillfället att hälsa Camilo välkommen
till Löpargruppen. Tidigare idrottsutövande har
varit simning. Efter ett par veckors löpträning syns
det att Camilo har det rätta steget och inställningen
för att bli en bra löpare.
Comeback nummer ett var Alexander Nordqvist
som sprang sitt första 800-meterslopp sedan i
vintras inomhus. Det resulterade i tiden 2:15,12.
I samma lopp passade Pontus Werbelow på att
testa formen inför DM nästa helg.
Ett mycket väl genomfört lopp efter en tung
träningsperiod på tiden 2:13,53
visade att han har goda förutsättningar att sänka
sitt pers ordentligt på lördag.

Täby Open 004.jpg (13081 byte)

Comeback nummer två var Christine Nylander
som även hon sprang 800 meter på tiden 2:36,56.
Vi får hoppas att skadeproblemen är över för båda två.
Resultat


TÄBY OPEN
Första dagens tävlingar resulterade i ett mycket
fint klubbrekord på 800 meter genom Bilal Cadimi.
Han tog en överlägsen seger i det 16 man stora
startfältet och var åtta sekunder före närmaste kille.
Nya klubbrekordet i P10 800 meter lyder på 2:33,41.
Lillbrorsan Abou-Bakr kom åtta i P8 med tiden 3:20,16.
I tjejernas 800 meter F9 stod Sophia Persson för ett nytt
klubbrekord genom att springa på 3:05,02
och Louise Gabrielsson följde upp
med en fjärdeplats på 3:09,56.
Resultat


LÖPARNAS KVÄLL
Studenternas hösttävling på Krillan gästades av
några löpare från HAIS.
John Kingstedt gjorde sin far sällskap och sprang 2000 meter.
Hans tid 7:14,47 var bara fem sekunder efter pappa Anders.
Hade de sprungit i samma lopp så kanske John hade
klämt sig före i mål...
Peter Zahn sprang också 2000 meter på goda 6:36,80.
Johanna Bjermqvist skulle ha sprungit 10000 meter
som även var Stockholms DM på distansen,
men hon fick tyvärr avstå p.g.a. förkylning.
Nästa drabbning sker på lördag då ett gäng
ställer upp i Bellmanstafetten.
De yngre åker ner till Järnaloppet på söndag.
För de som skall vara med på DM i Vallentuna
blir det ett testlopp i Täby Open.
Resultat


HÖSTPROPPEN

Höstproppen 002.jpg (27678 byte)
Peter Zahn gjorde ett kanonlopp i den svala
sensommarkvällen på Enskede IP.
Han satte ett nytt prydligt klubbrekord
på 1000 meter M40 med tiden 2:54,43.
Det var ett mycket jämnt tempo
med alla 200-ingarna inom en sekund.
Den här gången fanns det även krafter
kvar ända in i mål.
Nu väntar Löparnas kväll och en attack
mot magiska 6 minutersgränsen på 2000 meter.
Höstproppen 003.jpg (31772 byte)     Höstproppen 001.jpg (24603 byte)
Peter Engström dubblerade genom att värma
upp med 400 meter häck och därefter persa
på 200 meter med 2/100.
Resultat


VETERAN-SM
Huddinge AIS dominerade stort
när Veteran-SM avgjordes på Källbrink´s IP
under tre dagars tävlande.
Löpargruppen ställde upp med ett flertal deltagare
som tog ett antal framskjutna placeringar.
Mohamed Cadimi M35 tvåa på 3000 mh,11:22,21/klubbrekord.
Monica Kingstedt trea på 1500 m, 5:19,52/klubbrekord.
Monica Kingstedt trea på 5000 m, 19:54,94.
Anders Kingstedt M45 fyra på 1500 m, 5:05,98.
Lars Blom M45 femma på 1500 m, 5:24,67.
Peter Zahn M40 sexa på 800 m, 2:12,10/klubbrekord.
Anders Kingstedt femma på 5000 m, 18:57,34.
Kim Hedbom M50 fyra på 10000 m, 38:10,88.
Nils Olsson M60 tvåa på 800 m, 2:46,37.
Nils Olsson M60 sexa på 1500 m,5:42,49.
Gå in i Bildgalleriet och kolla på bilderna!
Resultat
Bilder


DISTRIKTSFINALER 12-14 ÅR
Samtidigt som veteranerna gjorde upp om
SM-tecknen på Källbrink begav sig våra yngre
löpare till Enskede för att göra upp om DM-tecken.
Det blev tyvärr inga medaljer på längre löpsträckorna.
Dagens höjdare får väl anses vara John Kingstedt
som sprang 1500 meter P12 på mycket fina 5:15,70.
Här följer sammanfattning över våra insatser.
P13 600 meter sexa Jakob Edén 1:48,17.
P13 1500 meter sexa Jakob Edén 5:20,56.
P13 1500 meter sjua Joel Kumlin 5:26,87.
P12 600 meter femma John Kingstedt 1:55,75.
P12 1500 meter femma John Kingstedt 5:15,70.
F13 600 meter sexa Evelina Nicholsson 1:52,94.
F13 600 meter tia Anna-Lisa Lundqvist 1:57,78.
F13 1500 meter femma Anna-Lisa Lundqvist 6:07,82.
F12 600 meter elva Elin Nygren-Wåhlin 2:07,49.
Resultat


JOHANNA ÖSER PÅ
Johanna Bjermqvist´s tävlingsflit belönades
i tisdagskvällens tävlingar på Stadion med ett
fint personligt rekord på 1500 meter.
Efter mankemanget med tidtagningen på Junior-SM
så måste det vara enormt skönt att kunna sätta ett pers
som blir noterat även av den officiella tidtagningen.
Nu gick det ytterligare någon sekund fortare och
hon noterades för tiden 4:47,15.
Detta är även klubbrekord i K22.
Det var ett härligt offensivt lopp där Johanna
var uppe och drog första halvan av loppet.
Då gick Lena Melbäck från Spårvägen upp och
försökte rycka ifrån men Johanna kom tillbaka
och gick upp i ledning med 200 kvar men fick
till slut ge sig på upploppet när hon kom in
endast halvsekunden efter Lena.
Resultat


MEDALJER I JUNIOR-SM

    
Johanna Bjermqvist tog sin första SM-medalj
genom att komma trea på 1500 meter K22 i JSM.
Tyvärr så kollapsade tidtagningen så hon fick
ingen officiell tid. Vi var tre som handklockade och
kom fram till att tiden landade på kalasfina 4:48-4:49.
Bronsmedaljen följdes upp med ett guldlopp i
söndagens 5000 meterslopp som var huvudgren
för Johanna denna SM-helg.
Utgångsfarten var mycket optimistisk och pekade
mot en sluttid kring 17:30 men efter att ha avgjort
tidigt i loppet sjönk farten och blev 18:38,56.
Guld och brons till Johanna alltså som kör sin
nästa tävling på Fredrikshofsspelen.
En annan medaljör fick vi i F19 2000 meter hinder
där Catrine Josefsson kom in på en silverplats
med tiden 7:25,62. Det var första 2000 mh-loppet
för Catrine som blev noterad för ett klubbrekord.
Bilder
Resultat


BRA LÖPNINGAR PÅ USM

    
Våra två duktiga långdistansare gjorde mycket
bra insatser när de hävdade sig mycket bra i den
stenhårda konkurrensen på 800 meter P15.
Pontus Werbelow persade återigen och gick
efter en stenhård öppning in på 2:11,20.
Dan Bergström har haft problem med sitt knä
och hade inte tagit ett löpsteg på två veckor
när han kämpade sig igenom sitt lopp på 2:09,16.
Det fattades tyvärr ett par sekunder för att
avancera till finalen.
Till slut ett stort grattis till Mariama Sambou
som tog brons på både 100 och 200 meter.
Att beakta är att hon är ett år yngre än
sina konkurrenter.
Bilder
Resultat


OXELÖLOPPET
14 augusti 2004 var Abou Bakr Cadimi på plats i
Oxelösund för att delta i Oxelöloppets 25:e upplaga.
Han deltog i den yngsta klassen, Knatteloppet,
som sträckte sig 600m och hamnade där på en fin 4:e plats.
I herrklassen var det hård konkurrens om segern över 10km
och resultatet blev som följer:
1:a Rachid Aitbensalem, Marocko       30.29
2:a Fredrik Uhrbom, Söderköpings FI 30.52
3:a Alfred Schemweta, Hässelby SK   31.34
4:a Said Smahi, IFK Lidingö               33.04
Nu kommer Rachid att resa till Marocko på tisdag på träningsläger och ladda inför Tunnelloppet den 17 oktober.
Vi önskar honom lycka till! / Mohamed
Resultat


VICTOR OCH LINNÉA VANN MIDNATTSLOPPET
Fina framgångar noterades när Midnattsloppet
avgjordes på lördagskvällen.
Det var främst våra ungdomar som stod för
de vassaste prestationerna.
Syskonen Hedin vann sina klasser.
Victor tog sin tredje raka seger när han var
tre sekunder före tvåan i mål i P13.
Linnéa var desto mera överlägsen när hon
kom i mål med 21 sekunder tillgodo på tvåan.
I F9-klassen följde Louise Gabrielsson upp med
en fin fjärdeplats.
I killarnas 9-årsklass gjorde Erik Nygren-Wåhlin
bra ifrån sig genom att komma femma.
I P8 noterar vi en fin sjundeplats för Martin Wallin.
John Kingstedt gjorde ett fint lopp när han kom in på
en sjundeplats en halv minut efter segraren i P12.
I P11 var Carl Sténson trea, endast 15 sekunder
efter segraren och Viktor Björnberg en sekund bakom.
Tvillingbrorsan Alexander som god åtta.
Tjejernas F13-klass bjöd även den på bra
prestationer genom Anna-Lisa Lundqvist
och Charlotte Lanfeldt som sexa respektive åtta.
Ljusa framtidsutsikter för HAIS löpare genom
dessa fina löparinsatser av våra ungdomar.
Resultat


VIKING LINE SPELEN
I den varma sommarkvällen avgjordes HAIS
egen tävling Viking Line uppe på Källbrink.
Mycket glädjande var att de längre löpgrenarna
hade lockat till sig många startande.
Det var många som passade på att vässa formen
inför stundande ungdoms, junior och veteran-SM.
Bland våra egna fick Johanna Bjermqvist en
välförtjänt framgång genom att slakta sitt pers
på 3000 meter och gick ned på fina 10:11,38.
Drömgränsen 10 minuter är på gång.
Det lovar gott inför söndagens JSM-start på 5000.
I samma lopp gjorde Catrin Josefsson 10:39,07.
Hennes brorsa Fredrik öppnade 3000 meter i
9:10-tempo men orkade inte riktigt ända in
och gick i mål på 9:37,84.
Peter Zahn testade på formen på 1500 meter
och satte även han ett personligt rekord med 4:41,68.
Vi hade även några yngre löpare som testade på
att springa lite längre på bana.
John Kingstedt och Joel Kumlin sprang 1500 meter
där John drog längsta strået och gjorde fina 5:19,95.
Joel cirka 10 sekunder efter i mål.
I samma lopp körde Pontus Werbelow ett testlopp
över 800 meter och visade att han är på rätt väg
inför SM i helgen.
Resultat


FRIIDROTTS-SM
Johanna Bjermqvist öppnade mycket lovande
när hon sprang 5000 meter på stora SM i Karlstad.
Efter 3000 meter pekade klockan på en sluttid
under 18 minuter men värmen tog ut sin rätt
och Johanna gick i mål på 18:43,20.
Nadja Petersén var mycket nära att knipa
guldet på 400 häck men fick återigen se sig
besegrad av Erica Mårtensson, denna gång
med endast tre hundradelar.
Resultat


EM-LOPPET
Vår marockanske träningskompis Rachid Ait-Bensalem
begav sig till Göteborg för att springa EM-loppet.
En stor tävling med nästan 2500 deltagare över
distansen halv marathon. Han visade att han är
på rätt väg genom att komma tvåa i loppet.
Han hade utmärkta 31:53 och var denna gång
endast 35 sekunder efter kenyanen Silas Sang.
Rachid åker nu ner till Marocko för att träna
ett par veckor och vässa formen ytterligare till
höstens tävlingar.
Resultat


SANTA CRUZ TRAIL RUN


Här kommer ännu ett resebrev från Kingstedt´s
som har varit "over there" på semester.

Monica och jag sprang "Santa Cruz Trail Run"
i Santa Cruz 17 juli. Monica vann damklassen, 7 Km
(och jag kom sexa; blev sjuk i San Francisco fyra dagar
innan loppet och visste inte riktigt om jag skulle springa.
Jag är glad att jag gjorde det, men det var nog inte helt
nyttigt egentligen...). Ett mycket tufft lopp
med en stigning på ca 300-400 m första kilometrarna!
John har kört ett mördarpass med
Boulder Road Runners (Boulder, Colorado på 1600 m höjd)
i veckan som gick.
Kan också rapportera att Monica och John
sprungit ca 7 km nerför från Mount Evans
(dit man kan köra med bil; USA:s högst belägna bilväg)
från 4200 m (!!) till ca 3 800 m.
Själv höll jag på att tuppa av på den höga höjden (sant!).
I övrigt har vi tränat bra, inte minst i Boulder,
trots den höga höjden.

Hälsningar Anders Kingstedt
Resultat


ROSENBOMSSPELEN
Anna-Lisa Lundqvist gjorde ett kanonlopp
när hon vann 600 meter i Karlskrona på
mycket fina 1:48,88.
Victor Hedin sprang samma distans när han
kom tvåa på 1:40,61.
Resultat


GREAT LAKES CHALLENGE
Här kommer ett resebrev från Kingstedt´s som har
varit "over there" på semester.
Söndag 11 juli – Dag 3
Upp kl 6.30 – Anders och John skulle tävla i Downsview,
Great Lakes Challenge 5 K.
Taxi ($ 35) med Etiopisk taxichaufför genom folktomma Toronto-gator. Registrering. Start 8.30.
John ledde över farsan i 500 m och släppte honom
sedan aldrig ur siktet!
Överraskande jobbig bana – sol och 25 grader varmt
(och ”jet lag” gjorde inte saken lättare).
Bra startfält (ca 500) med Kenyanska löpare i herrklassen
och en OS-deltagare (från Kanada) i damklassen.
Resultat? John sprang kanonbra!
20.12 på 5 Km – 3:e plats i klassen 14 år och yngre
(John var 3 år yngre än ettan och tvåan!).
Anders kom 6:a (av 19) i klassen 45-49 med 19.16,2
(vilket var helt OK).
Prisutdelning och pampig medalj till John.
Hem – svettig jogg ca 4 km till tunnelbanan,
som vi lyckades planka in på utan att betala. Nöjda!
Ha det gott hälsar Anders Kingstedt med familj
från ett varmt (27-28 grader) och soligt Toronto.
Resultat


VETERAN-EM ÅRHUS-RANDERS

Det noterades en rad fina framgångar på löparfronten
när Europamästerskapet för veteraner avgjordes under
ett mäktigt 12 dagarsarrangemang med över 4000
deltagare varav 197 st från Sverige.
5 st Europamästare på medel och långdistans
blev Sveriges facit i denna mastodonttävling.
Holger Josefsson M85 800 meter.
Jutta Pedersén K55 1500 meter
Birgitta Eklund K65 1500 meter
Nils-Rune Andersson M65 5000 meter
Erik Gerdin M50 10000 meter
Dessutom 5 st silvermedaljer genom:
Birgitta Eklund K65 800 meter
Ann-Britt Eriksson K55 800 meter
Julie Leonard K40 2000 mh
Nils-Rune Andersson M65 10000 meter
Sture Axén M60 Marathon
Samt 1 st brons genom
Ulla Littenheim K55 800 meter
Två dubbla medaljörer alltså där
Nils-Rune Andersson stod för den minsta
segermarginalen när hann vann 10000 meter
2/100 sek. före tvåan!
Även knapp marginal för Sture Axén,
fast åt "fel håll" när han missade guldet på
marathon med 8 sekunder.
Resultat
Bilder


GURKSPELEN
Bilal och Henke gjorde återigen stabila lopp när
Gurkspelen avgjordes i Västerås.
Bilal noterades för 1:48 när han vann 600 meter.
Han vann relativt komfortabelt och hade krafter
kvar när han kom i mål. Han var mycket nöjd
med att prestera en så bra tid utan att ta ut sig.
Henrik Åkerlund gick återigen på 4:15 när han
tungt nertränad inför SM gjorde ett testlopp
på 1500 meter där även Fredrik Josefsson
testade formen och gjorde 4:22.
Pontus Werbelow ligger även han inne i en
tung träningsperiod inför SM men gjorde
trots problem i starten goda 2:14 på 800 meter.
Christian Hansson-Bergén gjorde ett mycket
bra lopp med tiden 2:18 på 800 meter.
Victor Hedin ställde upp bland 14-åringarna och
gjorde 6:25 på 2000 meter.
Carl Sténson gjorde goda 1:53 på 600 meter.
Resultat


KK-JOGGEN
I Katrineholm arrangerades det kvartsmara.
Vår träningskompis Rachid Ait-Bensalem
gjorde ett mycket bra lopp och visade att
storformen är på väg.
Han kom tvåa på 31:59 efter "omöjlige"
kenyanen Silan Sang.
Vår löptränare Mohamed var hare de första
två kilometrarna som öppnades på 5:45!
Said Smahi, som Mohamed "harade" åt
kände sig tyvärr tung i den höga luftfuktigheten,
78%, och fick bryta.
Men Silan hann få lite huvudbry när han
undrade vem den där Cadimi var...
Resultat


KRAFTPROVET
Bilal Cadimi slog banrekordet när han vann
2600 metersbanan på 9:35, 46 sekunder
före närmaste konkurrent i det stora
startfältet med 49 st fullföljande.
Han raderade därmed ut Henrik Skoogs
gamla banrekord.
Det gick även bra för våra Marockanska
träningskompisar på seniorernas 11600 meter
mycket krävande bana.
Rachid Ait-Bensalem vann en minut före
Alfred Shemweta och trea var vår andre kompis
Said Smahi. Segertiden var 36:09.
Vår tränare Mohamed Cadimi kämpade sig
igenom den tunga banan på goda 48:20
och en bra 64.e plats bland de 625 fullföljande.
Resultat


VALBO GAMES
Henke och Johanna testade formen genom att
springa 3000 respektive 1500 meter på
Valbo Games i Gävle.
Henke persade på 3000 och Johanna gick
under 5 minuter på 1500 meter.
Resultat


Till arkivet